XXIX Workshop on Geometric Methods in Physics 27.06-03.07.2010

LIST OF PARTICIPANTS

PLENARY SPEAKERS

  1. Glenn Barnich Glenn Barnich (Bruxelles) - Asymptotically flat spacetimes revisited: aspects of the BMS/CFT correspondence
  2. Alexander Belavin Alexander Belavin (Chernogolovka) - Correlation numbers in 2-Dimensional Minimal Gravity. Matrix Model and Liouville approaches.
  3. Harry Braden Harry Braden (Edinburgh) - Symmetry, Curves and Monopoles
  4. Ana Bela Cruzeiro Ana Bela Cruzeiro (Lisbon) - Non existence of Haar-type invariant measures on some spaces of maps
  5. Victor Enolski Victor Enolski (Kiev) - To the existence of charge 3 monopole: theta-functional approach
  6. Tatyana Foth Tatyana  Foth (London, Ontario) - Kahler manifolds, line bundles, and quantization
  7. José E. Galé Jose E. Galeę (Zaragoza) - Some differential geometry in operator theory
  8. Ryszard Nest Ryszard Nest (Copenhagen) - Formality theorem for gerbs
  9. Emma Previato Emma Previato (Boston) - Sigma function and dispersionless hierarchies
  10. Jacek Szmigielski Szmigielski (Saskatoon) - Nonlinear Waves and an Extension of the Theory of Orthogonal Polynomials
  11. Alexander Veselov Alexander Veselov (Loughborough) - Gaudin subalgebras and moduli spaces of stable rational curves
  12. Katrin Wendland Katrin Wendland (Augsburg) - On K3 surfaces and their applications in physics
  13. Thomas Willwacher Thomas Willwacher (Zurich) - Relation of M. Kontsevich's and D. Tamarkin's Deformation Quantization
  14. Stanislaw Lech Woronowicz (Warsaw) - Schmüdgen commutation relations and quantum 'ax + b'-group

PARTICIPANTS

  1. Anatolij Antonevich Anatolij Antonevich (Białystok) - On high order partial differential expressions with delta-potential
  2. Daniel Beltita Daniel Beltita (Bucharest) - Wavelet transforms on some infinite-dimensional Lie groups
  3. Marco Marco Bertola Marco Marco Bertola (Montreal) - Universality in the profile of small-dispersion integrable waves: the focusing Nonlinear Schroedinger equation.
  4. Agata Bezubik Agata Bezubik (Białystok)
  5. Victor Buchstaber Victor Buchstaber (Moscow) - Universal Eliiptic Formal group Law
  6. Elena Bunkova Elena Bunkova (Moscow) - Universal elliptic formal group law
  7. Peter Bryant Peter Bryant (Austin, Texas) - Asymmetric time evolution and indistinguishable events
  8. Andrey Bytsenko (Londrina) - Deformation of complex structures in topological field theory
  9. Nicola Ciccoli Nicola Ciccoli (Perugia) - Geometric quantization for the standard Podles sphere
  10. Goce Chadzitaskos Goce Chadzitaskos (Prague)
  11. Tomasz Czyżycki Tomasz Czyżycki (Białystok)
  12. Alina Dobrogowska (Bialystok)
  13. Vladimir Dragovic Vladimir  Dragovic (Lisbon) - Systems of Kowalevski type
  14. Gerald Goldin Gerald Goldin (Piscataway, NJ) - Diffeomorphism group representations and the characterization of Gibbs measures on marked configuration spaces (tentative)
  15. Tomasz Golinski (Bialystok)
  16. Maria Emilia Guimaraes Maria Emilia Guimaraes (Niteroi - Rio de Janeiro) - Deformation of complex structures in topological field theory
  17. Ji┼Ö├ş Hrivn├ík Ji┼Ö├ş Hrivn├ík (Prague) - E-Discretization of Tori of Exceptional Compact Simple Lie Groups
  18. Grzegorz Jakimowicz (Bialystok)
  19. Stanisław Janeczko Stanisław Janeczko (Warszawa) - Symplectic singularities of curves and Zariski problem
  20. Dalibor Karásek Dalibor Karásek (Prague) - Usage of subalgebras in classification of derivations
  21. Ricardo Kullock Ricardo Kullock (Rio de Janeiro) - Twist deformation of (conformal) quantum mechanics
  22. Karl Leicht Karl Leicht (Villeneuve)
  23. Justyna Makowska Justyna Makowska (Białystok) - One side inwertibility of weighted shift operators
  24. Ian Marshall Ian Marshall - Poisson reduction of the space of polygons
  25. Valeriy Maximov Maximov(Moscow) - About one type of quadratic algebres with a polynomial basis
  26. Jean-Philippe Michel Jean-Philippe Michel (Lyon) - Conformally equivariant quantization of supercotangent bundles
  27. Bogdan Mielnik (Mexico City) - Quantum states: are they real?
  28. Ivailo Mladenov Ivailo Mladenov (Sofia) - On the Plane Curves Whose Curvature Depends on the Distance From the Origin
  29. Sophie Morier-Genoud Sophie Morier-Genoud (Paris) - Graded algebras generalizing the octonions
  30. Petr Novotny Petr Novotny (Prague)
  31. Alexandre Odesski Alexandre Odesski (St Catharines) - Multi-dimensional integrable systems
  32. Anatol Odzijewicz (Bialystok)
  33. Urszula Ostaszewska Urszula Ostaszewska (Białystok)
  34. Valentin Ovsienko Valentin Ovsienko (Lyon) - Equivariant quantization: old ideas and new results
  35. Ivo Petr Ivo Petr (Prague) - From Buscher duality to PLT-plurality on supermanifolds
  36. Severin Posta Severin Posta (Prague) - Central elements of quantum deformations
  37. Ekaterina Pozdeeva Ekaterina Pozdeeva (Moscow) - Nontoy models from Dirac Darboux transformation
  38. Jakub Rembielinski Jakub Rembielinski (Lodz)
  39. Martin Schlichenmaier Martin Schlichenmaier (Luxembourg)
  40. Vasilisa Shramchenko Vasilisa Shramchenko (Sherbrooke) - Cluster algebras: introduction and some results
  41. Aneta Slizewska (Bialystok) (doc)
  42. Mauro Spera Mauro Spera (Verona) - Hamiltonian monodromy via geometric quantization and theta functions
  43. Stanislav Stepin (Bialystok/Moscow)
  44. Jaromir Tosiek Jaromir Tosiek (Łódź) - Induced symplectic connection on a cotangent bundle
  45. Gijs Tuynman Gijs Tuynman (Lille) - Super Heisenberg orbits: a case study
  46. Sergey Vernov Sergey Vernov (Moscow) - Solutions of nonlocal cosmological equations
  47. Ivan Tsyfra Ivan Tsyfra (Bialystok)
  48. Theodore Voronov Theodore Voronov (Manchester) - Non-Abelian Poincar├ę lemma and Lie algebroids
  49. Mikhail ZelikinZelikin Mikhail (Moscow) - Field theories for multiple integrals






Event sponsored by:


Webpage by: Tomasz GolinskiTomasz Golinski